Aşure Tarifi

Aşureci ile 30 kişilik aşure hazırlayabilirsiniz.

Aşure Nasıl Hazırlanır?

Aşurelik buğday, fasulye ve nohutu bir gece önceden ayrı ayrı kaplarda suda bekletin. Ertesi gün malzemeleri yıkadıktan sonra düdüklü tencerede fasulye ve nohutu ayrı bir şekilde haşlayın. Islatmış olduğumuz buğdayı iyice yıkayıp kara suyunu çıkartın. Geniş bir tencereye koyup ocağın üzerine alın. Üzerini geçecek kadar su koyup kapağı kapalı bir şekilde 15 dakika kaynatın ve altını kapatıp 10 dakika dinlendirin. Buğdaylar suyunu çekmiş ve patlamış olacaktır. Daha sonra ocağın altını tekrar yakın be üzerini üç parmak aşacak şekilde sıcak su koyup 10 dakika daha kaynatın.

Tencereye üzümü, küp doğranmış kayısıyı ve pirinci yıkayıp dökün. Dibinin tutmaması için ara sıra karıştırın. Malzeme koydukça suyu belli oranda arttırın. 2 kg toz şekeri de tencereye ekleyin. Gerekirse biraz daha su ilave edebilirsiniz. Dibinin tutmaması için sürekli karıştırın. İsteğinize göre küp küp doğranmış incirleri katarak biraz daha pişirip ocağın altını kapatabilirsiniz.

Kaselere paylaştırdıktan sonra ılıyıp üzeri pelte tutunca isteğinize göre fındık içi, ceviz, kuş üzümü, tarçın ve nar taneleriyle süsleyip servis edebilirsiniz. Afiyet olsun…

Sizden Gelenler